طرح ایمن سازی استخرهای کشاورزی و آموزش به منظور کاهش آمار مغروقین

به گزارش طراحی لوگو و به نقل از روابط عمومی فدراسیون نجات غریق و غواصی، بیژن پیریایی مسئول کمیته پیشگیری از غرق شدگی این فدراسیون با اشاره به شروع فصل گرما و افزایش آمار مغروقین در این ایام سال، از برنامه های این کمیته برای ایمن سازی استخرهای کشاورزی اطلاع داد.

طرح ایمن سازی استخرهای کشاورزی و آموزش به منظور کاهش آمار مغروقین

وی با تاکید بر اینکه دمای هوا یکی از مهمترین مسائل در آمار غرق شدگی است، گفت: گزارش های ارائه شده در رابطه با مقدار غرق شدگی در ماه های گرم نسبت به دیگر ایام سال چند برابر و بعضا 10 برابر است. مسئله دیگر این است که طی ماه های گذشته به علت عدم فعالیت اماکن آبی، استخرها، پارک های آبی و ... تمایل افراد به حضور در آب های آزاد بیشتر شده و همین مسئله هم در افزایش آمار مغروقین در فصل گرما بی تاثیر نیست.

پیریایی به آمار غرق شدگی در سال گذشته به تفکیک اماکن آبی اشاره نمود و ادامه داد: طبق این آمار رودخانه ها، استخرهای کشاورزی، دریا، کانال های آبی و ... اماکنی هستند که به ترتیب بیشترین آمار مغروقین در آنها گزارش شده است. کمیته پیشگیری از غرق شدگی با لحاظ کردن این آمار طرح ایمن سازی و آموزش همگانی برای هر یک از اماکن آبی را در نظر گرفته است.

مسئول کمیته پیشگیری از غرق شدگی تاکید نمود: این طرح با استخرهای کشاورزی شروع می گردد که طبق آمار مربوط به سال گذشته و از حیث آمار مغروقین بعد از رودخانه ها در رده دوم قرار داشته است.

وی با اشاره به آنچه باعث غرق شدگی در استخرهای کشاورزی می گردد، اعلام کرد: خارج شدن از استخرهای کشاورزی گاهی تقریبا غیر ممکن است چراکه جنس به کار رفته در بدنه این استخرها به گونه ای است که به خاطر سُر بودن، بالا رفتن از آن برای فرار از غرق شدگی غیر ممکن است. به همین علت حتی غواصانی هم که هنگام حادثه (غرق شدگی) وارد استخرهای کشاورزی می شوند با استفاده از طناب می توانند از آنها خارج شوند.

پیریایی با بیان اینکه بعضا شاهد غرق شدگی زنجیره ای در استخرهای کشاورزی هستیم، اعلام کرد: علت این اتفاق این است که وقتی فردی در استخر کشاورزی گرفتار می گردد، افراد دیگر برای یاری به او وارد آب می شوند غافل از اینکه داشتن مهارت شنا به تنهایی نمی تواند در این مورد یاری حال باشد. این کار فقط از عهده منجیان غریق بر می آید که با فنون و مهارت های لازم برای نجات افراد در اماکن آبی مختلف آشنایی دارند و می دانند چطور خود را روی آب نگاه دارند و همزمان به فرد در حال غرق شدن یاری نمایند یا مغروق را از آب بیرون بیاورند.

وی با بیان اینکه رعایت نکردن استانداردها از عوامل تاثیرگذار در غرق شدگی در استخرهاست، اعلام کرد: برخی از استخرهای کشاورزی در عمقی بیش از حد استاندارد ساخته می شوند یا حتی بعضا استخرها مجهز به تجهیزات یاریی برای استفاده به هنگام حادثه و یاری به مغروقین نیستند.

مسئول کمیته پیشگیری از غرق شدگی تاکید نمود: بر همین اساس این کمیته طرح ایمن سازی استخرهای کشاورزی را در دستور کار قرار داده است تا این استخرها به تجهیزات لازم مجهز شوند. دیگر اینکه آموزش همگانی برای کشاورزان و افراد بومی را هم در برنامه داریم که این بخش از برنامه با همکاری فدراسیون روستایی و عشایری انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "طرح ایمن سازی استخرهای کشاورزی و آموزش به منظور کاهش آمار مغروقین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ایمن سازی استخرهای کشاورزی و آموزش به منظور کاهش آمار مغروقین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید